top of page
СЗОШ І-ІІІ ст.№5

Вплив електронних сигарет на здоров'я



У рамках проєкту "Разом до здоров'я" для учнів 9-В класу відбулась класна година на тему "Вплив електронних сигарет на здоров'я". Діти заслухали інформацію та переглянули відеоролик щодо шкідливого впливу від паріння.

За інформацією центру громадського здоров'я МОЗ України майже кожен п'ятий серед молоді віком від 13 до 15 років курить електронні сигарети.

Нині тютюнові компанії активно просувають електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну. Попри те, що виробники заявляють про вікові обмеження на продаж цих пристроїв, вони є доступними для дітей та підлітків.

Згідно із Європейським опитуванням учнів понад 70% підлітків вважають, що куріння електронних сигарет є безпечним для здоров’я або значно безпечнішим, ніж «звичайні» сигаретами. У той же час у звіті ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію за 2019 рік йдеться про те, що електронні сигарети шкодять здоров’ю. ВООЗ рекомендує застосовувати до електронних сигарет і систем для нагрівання тютюну такі ж регуляторні норми, як і до «звичайних» сигарет.

За останні 5-8 років вейпінг став однією з найбільш популярних субкультур серед молоді. Західна мода дуже швидко дісталася й України, і зараз активно парять як дорослі, так і діти. У парках, скверах та й просто посеред вулиці можна побачити, як підлітки курять електронні сигарети. Здебільшого вони не ховаються, а навпаки – вихваляються цим та називають себе вейперами. Вейпінг – це процес використання електронної сигарети. Суть у тому, аби вдихати пару, яку продукує пристрій. Відповідно, людину, яка вдихає пар, називають вейпером (від англ. «vapor» – пар). Електронна сигарета – пристрій, що має вигляд справжньої сигарети та повністю імітує процес куріння, доставляючи пару до легень. Він складається з трьох частин: акумулятора, парогенератора і картриджа. З рідини, що міститься у картриджі, створюється суспензія, котра імітує сигаретний дим, який вдихає курець. На відміну від традиційних сигарет, у цих пристроях немає тютюну, але рідина у картриджі, крім нікотину, який виробляють з тютюнового листя, складається з пропіленгліколю, гліцерину та ароматизаторів – тютюну, ментолу, кави, фруктів, солодощів чи алкоголю.

Чи шкідливі е-сигарети?

Рекламні ролики розповідають про повну нешкідливість електронних сигарет. Але чи так це насправді? Зараз у міжнародному науковому середовищі ведеться гостра дискусія між прихильниками і противниками використання електронних сигарет. Так, з одного боку, вони не виділяють смол, які можуть призвести до емфіземи та раку легень. Однак з іншого – ці сигарети ще недостатньо досліджені, тому не відомо, як вони в майбутньому вплинуть на здоров’я вейперів.

Досі тривають дослідження щодо впливу електронних сигарет на здоров’я. І жодне не дає однозначної відповіді, включно з міжнародними організаціями. Центр з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) вказує, що в цілому електронні сигарети є менш шкідливими за тютюн. Хоча в складі рідини більшість електронних виробів також містять нікотин, що викликає залежність Інші науковці кажуть, що дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легень, може викликати запалення легень та підвищує ризики розвитку хронічного обструктивного захворювання легень. Оскільки ми досі не знаємо, який ефект це може спричинити у довгостроковій перспективі, від електронних сигарет краще утримуватися, як і від звичайних.

Одним із негативних аспектів використання електронних сигарет є те, що деякі дослідження демонструють наявність токсичних металів (кадмій, нікель, свинець) і силікатів у парах пристрою. В електронних сигаретах для генерації аерозолю нікотиновий розчин стикається з нагрівальним елементом, котрий містить важкі метали (олово, нікель, мідь, свинець, хром). Саме тому вчені Каліфорнійського університету провели дослідження пари електронних сигарет на вміст у ній важких металів. Дослідники виявили, що в аерозолі містилося олово, нікель та інші важкі метали в концентрації, що у 100 разів перевищувала концентрацію металів у тютюновому димі сигарет однієї популярної марки. Наночастинки нікелю і хрому, скоріш за все, надходили в аерозоль із нагрівального елемента. А вони здатні легко проникати в альвеоли легень та в артеріальну кров, створюючи локальний токсичний ефект.


За інформацією МОЗ України та центру громадського здоров'я МОЗ України.

3 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Yorumlar


bottom of page