top of page

Сторінка містить інформаційні матеріали
UNICEF Україна щодо COVID-19 

UNICEF.png

Коронавірус (COVID-19)

Пандемія коронавірусного захворювання (COVID-19) сильно вплинула життя дітей та їхніх сімей – системи охорони здоров'я перевантажені, кордони закриваються, а школи та підприємства призупинили роботу.

Дезінформація поширюється так само, як і COVID-19, та стає причиною дискримінації та стигми. ЮНІСЕФ співпрацює з експертами в галузі охорони здоров’я щоб протидіяти поширенню страху за допомогою фактів та надання надійних вказівок батькам, вихователям та педагогам.

Як говорити зі своїми дітьми про коронавірусне захворювання 2019 року (COVID-19)?

Розмова з дітьми.jpeg

Нині, коли ви так багато чуєте про коронавірус, легко відчути інформаційне перенасичення. Якщо ваші діти відчувають тривогу, це також зрозуміло. Дітям може бути важко зрозуміти те, що вони бачать в інтернеті чи по телевізору (або чують від інших людей), тому вони можуть бути дуже вразливими до тривоги, стресу і смутку. Але відкрите обговорення та ваша підтримка допоможуть їм зрозуміти ситуацію, дотримуватися правильної поведінки й навіть зробити позитивний внесок для інших.

 

1.  Ставте відкриті запитання та слухайте

Спочатку запропонуйте дитині обговорити проблему. Дізнайтеся, що саме діти вже знають, і дозвольте їм визначати напрямок розмови. Якщо діти ще маленькі й не чули про спалах, можливо, вам не потрібно піднімати це питання: просто нагадайте їм про хороші гігієнічні практики, не створюючи нових побоювань.

Переконайтеся, що ви в безпечному просторі. Нехай дитина скаже все, про що думає, не обмежуйте її у цьому. Допомогти почати розмову можуть малювання, розповіді й інші види діяльності.

Найголовніше — не применшуйте і не уникайте побоювань дітлахів. Визнавайте почуття дітей та запевняйте їх, що боятися — це природно. Покажіть, що ви слухаєте їх, приділяючи всю свою увагу. Давайте зрозуміти, що діти можуть поговорити з вами та своїми вчителями, коли захочуть.

2.  Будьте чесні: поясніть правду словами, зрозумілими для дітей

Діти мають право на правдиву інформацію про те, що відбувається у світі. Але дорослі несуть відповідальність за те, щоб захистити їх від стресу. Використовуйте мову, відповідну віку, спостерігайте за реакцією і будьте чутливі до рівня тривоги дітей.

Якщо ви не можете відповісти на їхні запитання, не намагайтеся вигадати правильну відповідь. Використовуйте це як можливість разом ознайомитися з інформацією. Її чудовими джерелами є вебсайти міжнародних організацій, наприклад, ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров’я. Поясніть, що деяка інформація в інтернеті не є точною і краще довіряти експертам.

 

3. Покажіть їм, як захистити себе та своїх друзів

Один із найкращих способів уберегти дітей від коронавірусу та інших захворювань — просто заохочувати їх регулярно мити руки. Це не повинно перетворитися на страшні розмови. Співайте разом з The Wiggles або виконайте цей танок, щоб зробити навчання цікавим.

Ви також можете показати дітям, як прикривати обличчя під час кашлю чи чхання згином ліктя, пояснити, що краще не перебувати надто близько до людей, у яких є ці симптоми, і попросити їх говорити вам, якщо вони починають відчувати, що у них лихоманка, кашель або ускладнене дихання.

 

4. Запевніть їх, що все буде добре

Коли ми бачимо безліч сюжетів, які непокоять усіх, на телебаченні чи в інтернеті, здається, що криза просто оточила. Діти можуть не розрізняти зображення на екрані та реальність навколо себе. Вони можуть вірити, що їм загрожує небезпека. Ви допоможете дітям впоратися зі стресом, граючи чи відпочиваючи з ними, коли у вас є змога. Дотримуйтеся регулярних процедур і розкладу, наскільки це можливо, особливо перед сном, або допомагайте створювати новий розклад у нових умовах.

Якщо у вашому районі спалах захворювання, нагадайте своїм дітям, що вони, ймовірно, не підхоплять інфекцію, що більшість людей, які мають коронавірус, не хворіють тяжко, і що багато дорослих наполегливо працюють над тим, щоб зберегти вашу родину.

Якщо ваша дитина почувається погано, поясніть, що їй доведеться залишитися вдома або в лікарні, оскільки це безпечніше для неї та її друзів. Скажіть їй, що ви знаєте, що часом це важко (можливо, страшно чи нудно), але дотримання правил допоможе зберегти всіх у безпеці.

 

5. Перевірте, чи не відчувають вони стигму та чи вони її не поширюють

Спалах коронавірусу приніс численні повідомлення про расову дискримінацію у всьому світі, тому важливо переконатися, що ваші діти ані зазнають булінгу, ані сприяють йому.

Поясніть дітям, що коронавірус не має нічого спільного з тим, який хтось має вигляд, звідки походить чи якою мовою говорить. Якщо дітей обзивають або знущаються над ними в школі, вони повинні відчувати і мати змогу безпечно розповісти про це дорослим, яким вони довіряють.

Нагадайте своїм дітям, що кожен і кожна має право бути в безпеці в школі. Знущання — це завжди неправильно, і всі ми повинні робити все, щоб добре ставитися та підтримувати одне одного.

 

6. Шукайте помічників

Дітям важливо знати, що люди допомагають одне одному добрими вчинками.

Поділіться зокрема історіями медичних працівників, вчених і молодих людей, які працюють над тим, щоб зупинити спалах. Якщо діти знають, що співчутливі люди докладають зусиль для їхнього захисту, це запокоює.

 

7. Дбайте про себе

Ви краще допоможете дітям, якщо піклуватиметеся про себе. Діти бачать, як ви реагуєте на новини. Тому для них важливо розуміти, що ви спокійні й не панікуєте.

Якщо ви занепокоєні або засмучені, знайдіть час для себе і зверніться до інших родин, друзів та людей у ​​вашій громаді, яким ви довіряєте. Приділіть трохи часу заняттям, які допоможуть вам розслабитися та відновити сили.

 

8. Обережно закінчуйте розмови

Дітям важливо знати, що вони не залишаться на самоті з бідою. Коли ви завершуєте розмову про дражливі речі, оцініть рівень тривожності дитини: спостерігайте за мовою тіла, оцінюйте, чи використовує вона звичайний тон голосу, і дивіться, як вона дихає.

Нагадайте дітям, що вони можуть у будь-який час поговорити з вами на будь-які інші теми, зокрема на складні. Нагадуйте, що ви піклуєтеся про них, слухаєте їх і що вони можуть звернутися до вас завжди, коли занепокоєні.

Усе, що потрібно знати про миття рук
Як говорити з дітьми про коронавірус

Усе, що вам потрібно знати про миття рук  для захисту від коронавірусу (COVID-19)

Миття рук може захистити вас і тих, кого ви любите

Респіраторні вірусні інфекції, такі як коронавірусне захворювання (COVID-19), поширюються, коли слиз або краплі, що містять вірус, потрапляють у ваш організм через очі, ніс чи горло. Найчастіше це відбувається через ваші руки. Руки – це також один із найпоширеніших способів поширення вірусу від однієї людини до іншої.

Під час глобальної пандемії один з найдешевших, найпростіших та найважливіших способів запобігти поширенню вірусу – часто мити руки з милом.

Ось все, що потрібно знати про те, як правильно мити руки:

1. Як правильно мити руки?

Щоб усунути всі сліди вірусу на ваших руках, недостатньо просто швидко їх потерти або промити водою. Нижче наводиться покрокова інструкція для ефективного миття рук.

  • Крок 1: Намочіть руки проточною водою

  • Крок 2: Нанесіть достатньо мила на мокрі руки

  • Крок 3: Протирайте всі поверхні рук, включаючи тильну сторону рук, між пальцями та під нігтями, протягом принаймні 20 секунд

  • Крок 4: Ретельно промийте руки проточною водою

  • Крок 5: Витріть руки чистим рушником з тканини або одноразовим рушником.

2. Як довго потрібно мити руки?

Ви повинні мити руки не менше 20-30 секунд. Простий спосіб порахувати цей час – двічі повністю заспівати Happy birthday to you! 

Те саме стосується дезінфікуючого засобу для рук: використовуйте дезінфікуючий засіб, що містить принаймні 60% спирту, і втирайте його в руки не менше 20 секунд, щоб протерти руки повністю.

3. Коли потрібно мити руки?

Для профілактики COVID-19 вам слід обов’язково мити руки в таких ситуаціях:

  • після висмаркування носа, кашлю або чхання

  • після перебування у громадському просторі, включаючи громадський транспорт, ринки та культові місця

  • після дотику до поверхонь за межами дому, у тому числі до грошей

  • до, під час та після догляду за хворою людиною

  • до та після прийому їжі.

Загалом, необхідно обов’язково мити руки в таких обставинах:

  • після користування туалетом

  • до та після прийому їжі

  • після викидання сміття

  • після дотику до тварин, у тому числі домашніх тварин

  • після зміни пелюшок немовляті або допомоги дітям в туалеті

  • коли руки помітно забруднені

 

4. Як я можу допомогти дитині вимити руки?

Ви можете допомагати дітям вимити руки, щоб їм було легше це зробити: наприклад, поставте стільчик, щоб вони могли самостійно дістати воду та мило. Ви можете розважити їх та заспівати їх улюблені пісні, поки ви допомагаєте їм протирати руки.

 

5. Чи потрібно користуватися теплою водою для миття рук?

Ні, ви можете використовувати воду будь-якої температури для миття рук. Холодна вода і тепла вода однаково ефективні для знищенні мікробів і вірусів – головне, щоб ви при цьому використовували мило!


6. Чи потрібно витирати руки рушником?

Мікроби легше поширюються з мокрої шкіри, ніж із сухої, тому важливо насухо витирати руки після миття. Паперові рушники або чисті рушники з тканини – найефективніший спосіб видалення мікробів, щоб вони не поширювались на інші поверхні.

 

7. Що краще: мити руки або використовувати дезінфікуючий засіб для рук?

Загалом, як миття рук милом та водою та дезінфікуючий засіб (якщо ним користуватися правильно) є високоефективними для знищення більшості мікробів та збудників захворювань. Засоби для дезінфекції рук часто зручніші, коли ви перебуваєте поза домом, але в надзвичайних ситуаціях вони можуть дорого коштувати або їх може бути важко знайти. Окрім того, дезінфікуючий засіб на основі спирту вбиває коронавірус, але він не вбиває інші бактерії та віруси. Наприклад, він відносно неефективний щодо норовірусу та ротавірусу.
 

8. Що робити, якщо у мене немає мила?

Найкращі варіанти, якщо у вас немає мила та проточної води – використовувати хлоровану воду або дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60 відсотків спирту. У випадках, коли цього також немає, допомогти вбити бактерії може використання мильного розчину або золи, але це не настільки ефективно. Якщо ви використовуєте такі методи, важливо помити руки якомога швидше, коли у вас з’явиться доступ до засобів для миття рук, а тим часом уникати контактів з людьми та поверхнями.

9. Як ще я можу допомогти зупинити поширення коронавірусу?

    • Дотримуйтесь правил етикету під час чхання та кашлю: при кашлі чи чханні прикривайте рот і ніс згином ліктям або серветкою, негайно викидайте використану серветку та мийте руки.

    • Не торкайтеся обличчя (рота, носа, очей).

    • Підтримуйте соціальну дистанцію: не потискайте руки, не обіймайте та не цілуйте інших людей, не діліться їжею, посудом, чашками та рушниками.

    • Уникайте тісного контакту з усіма, хто має симптоми застуди або грипу.

    • Якщо у вас або вашої дитини спостерігається температура, кашель або утруднене дихання, звертайтеся за медичною допомогою якомога раніше.

    • Протирайте поверхні, на які міг потрапити вірус, і в цілому протирайте поверхні частіше (особливо в громадських місцях).

Навчання в умовах карантину
Навчання в умовах карантину 2.png
Навчання в умовах карантину.png
Вакцинація під час пандемії

Як допомогти дітям примиритися з масками

На уроках учні можуть перебувати без масок, але в громадських місцях дітям все одно доведеться надягати їх. Тому варто говорити в класі про цей «аксесуар» та регулярно повторювати правила користування, радить портал "ВСЕОСВІТА".

Ймовірно, маски залишатимуться в нашому житті ще тривалий час. Ми мусимо носити їх та дотримуватися інших правил, щоб стримати поширення вірусу. Дітям інколи важко зрозуміти деякі обмеження, тому ми маємо регулярно говорити з ними про це.

Власний приклад

Якщо ви в школі будете говорити з дітьми, що треба носити маску, а поза школою заходитимете в магазин без неї – ваші слова не будуть сприймати серйозно. Тому роботу з прийняття дітьми масок ми маємо починати з себе. Подумайте, чи правильно ви носите маску, чи надягаєте її у всіх необхідних місцях? Якщо ви самі вагаєтеся щодо необхідності масок, почитайте більше про це. Не тільки медіа – зверніться до сайтів офіційних установ, дослідницьких центрів або до медичних журналів. Наприклад, 

МОЗЦентр громадського здоров'яВООЗЦентр контролю та профілактики захворювань США

інформація від Міністерства охорони здоров'я Великої Британії, база наукових медичних статей.

Також можна зазирнути на міжнародний сайт для лікарів з актуальною інформацією, новинами

та оглядами дослідженнь.

Пошукайте відповіді на всі питання, пов’язані з масковим режимом та пандемією в цілому,

що вас турбують. Ви й самі знаєте, як складно пояснювати дітям щось, в чому ми самі

сумніваємося.

Чому та навіщо

Поговоріть з дітьми про пандемію (навіть, якщо вже говорили). Ви можете розказати про сам вірус та про те, як він поширюється. Поясніть, як ми чихаємо та кашляємо – на скільки метрів розлітаються краплі нашого мокротиння, скільки часу ці краплі висять в повітрі тощо.

Спробуйте відшукати з дітьми відповіді на всі питання, що їх турбують. Сьогодні навколо дуже багато інформації і часто у цьому вирі трапляється неправда. А фейки поширюються у 6 разів швидше за правду. Діти чують їх часом від батьків, сусідів, друзів, а доросліші й самі бачать їх в інтернеті. Тому обговорюйте з ними все, що вони дізнаються про пандемію.

Правила

Повторюйте з дітьми правила користування масками: як треба надягати маску, скільки можна носити одну маску, що робити, якщо в масці тобі стало погано. Нагадуйте дітям, що не можна торкатися маски руками, якщо ви їх не помили чи не обробили антисептиком.

Можна поспостерігати з дітьми за тим, як інші люди носять маски, та проаналізувати кожен спосіб. Підведіть дітей самих до висновків, чому маска має щільно прилягати до обличчя, чому неможна стягувати маску з носа, чому маску потрібно змінювати тощо.

Залученість

Влаштуйте тестування масок. Наприклад, зробіть тест світлом - просвітіть різні маски ліхтариком в темному приміщенні. Подивіться як проходить світло, чи немає в масці великих просвітів.

Запропонуйте дітям намалювати щось, зробити колажі чи меми про те, як правильно носити маски.

Відвертість

Від будь-яких обмежень ми втомлюємося. Особливо, від масок. Вони заважають нам дихати, викликають подразнення шкіри. Це турбує і вас, і ваших учнів. Тож поговоріть про це. Поділіться переживаннями, страхами, розкажіть про те, що вам набридло. І діти нехай зроблять те саме. Дуже важливо розуміти, що ти не один зі своїми думками і оточення тебе розуміє.

Маски.jpg
як правильно одягати маску.jpg
Варто пам'ятати.jpg
Як правильно знімати маску.jpg
Як обробляти руки.jpg
Як убезпечитися під час пандемії.jpg

Про вакцинацію у період пандемії

Вакцинація під час пандемії.png
Вакцинація..png
Вакцинація та імунна система.png
невідкладна вакцинація.png
Пропущене щеплення.png
Де вакцинувати.png
Слідкувати за ситуацією
bottom of page