top of page
СЗОШ І-ІІІ ст.№5

Демократична школа. Яка вона?

Обновлено: 21 мар. 2019 г.


Сучасна українська школа зазнає величезних змін. Традиційна передача знань поступово відходить у минуле, натомість з’являються нові проекти в освітньому середовищі, які спрямовані на підготовку дітей до життя у демократичному суспільстві, до конструктивної взаємодії з іншими, до участі у демократичних процесах в державі та успішної самореалізації у сучасному світі. Такою школою управляти непросто. Саме директор має бути генератором змін, директором-менеджером, який є не просто висококласним фахівцем у сфері освітнього менеджменту, а й людина ідей, з власним баченням мети і завдань сучасної школи. Саме такою є директорка СЗОШ№5 ім.Л.І.Бугаєвської Тузікова Алла Миколаївна. Енергійна, смілива, можливо, в чомусь безапеляційна, але ерудована і головне – креативна.

Завдяки пошукам нових шляхів у навчанні і вихованні , вона захоплюється новими ідеями сама і захоплює весь педагогічний колектив. Так вже другий рік поспіль у навчальному закладі впроваджуються два науково-педагогічні проекти у початковій школі: «На крилах успіху» та «Інтелект України». А нещодавно у школі стартував новий проект «Демократична школа». Бажаючих взяти участь у проекті було 240 навчальних закладів, і лише 60 удостоєні права працювати над розвитком громадянських компетентностей. До складу цих шкіл ввійшла і СЗОШ№5 ім.Л.І.Бугаєвської.

Найголовнішими критеріями під час відбору були: мотивація до запровадження змін з поглиблення демократичної культури в школі та розвитку громадянських компетентностей; чітко сформульовані ідеї щодо бажаних демократичних змін у школі; сильна команда, націлена на спільну реалізацію шкільного проекту із залученням усіх учасників навчально-виховного процесу, зокрема батьків та управлінців міста.

Програму реалізує Європейський центр ім. Вергеланда у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Радою Європи. Фінансування проходить за підтримки МЗС Норвегії. За задумом організаторів, участь у програмі має поглибити культуру демократії у школі, сприяти розвитку громадянських компетентностей відповідно до концепції Нової української школи.

Презентація Проекту відбулася у навчальному закладі 14 березня, а вже 15 березня досвідчені тренери працювали із новоствореною командою, до складу якої увійшли вчителі, учні, батьки та представники громадськості.

Під час презентаціїї на зібранні були присутні начальниця відділу освіти Щербина Л.О. та Оробченко Т.В. – очільниця відділу у справах сім’ї та молоді служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики.

Із вступним словом до всіх присутніх звернулася Тузікова А.М., яка наголосила, що педагоги навчального закладу прагнуть до змін і готові працювати заради покращення рівня освіти. Важливо, щоб у цьому процесі були задіяні батьки, учні та громадськість. Бо демократія – це не самоціль, це процес, яким необхідно йти і зробити так, щоб учні були активними і водночас відповідальними, щоб навчилися й відважилися довіряти одне одному. Кожен день, кожна освітня ситуація – це нагода будувати демократію та діяти відповідно до цінностей і переконань.

Заступник директора Тесля Л.В. у своїй промові наголосила, що в умовах децентралізації нашій школі є про що сказати, ми маємо багато напрацювань, але попереду ще багато роботи.

Лілія Олександрівна звернула увагу на те, Норвегія і Україна постійно співпрацюють у сфері політики й економіки заради покращення освіти. Для Норвегії дуже важливими є зміни та досягнення, які поширюються на все суспільство. Очільниця міського відділу освіти висловила впевненість у тому, що педагогічний колектив СЗОШ №5 ім. Л. І. Бугаєвської підхопить цю хвилю і донесе зміни й досягнення до кожного учня.

Тетяна Володимирівна побажала творчого натхнення у реалізації усіх задумів та висловила свою підтримку, адже зміни в частині демократії, в розумінні громадянських свобод починаються саме в освітянському середовищі.

Наступного дня тренери Юлія Билина та Світлана Королюк познайомили фокусну групу з інноваційним Інструментом демократичного розвитку освіти. Учасники групи розглянули три найважливіші аспекти:

Яким чином принципи демократії і прав людини відображені у житті школи?

Яким чином школа інтегрує принципи та підходи ОДГ/ОПЛ у навчально-виховний процес?

Як відбувається співпраця школи з представниками місцевої громади?

Проектуючи відповіді на ці три головні сфери розвитку школи було проаналізовано рівень демократичної культури на даному етапі.

Наступним етапом роботи буде визначення, за якими напрямками школа почне працювати найперше.

Сподіваємося, що спільними зусиллями педагогічного колективу, батьків, громадськості школа зазнає певних змін у поглибленні демократичної культури.

Дудчак Л. І., учасниця проекту «Демократична школа»


Всі ми живемо в демократичній державі, школа - також своєрідна держава . А чи потрібна демократія у школі? Ми вирішили що так , тому наша школа долучилася до освітнього проекту "Демократична школа". Проводився ретельний відбір кандидатів та наша школа все-таки потрапила до 60 шкіл , які будуть навчатися і використовувати демократичні принципи в навчальному процесі.

Перший візит тривав 2 дні . Першого дня була презентація проекту , а також обговорення того що має бути в "демократичній школі" . Другого дня - самооцінювання демократичності школи.

доробку.

Цей проект дасть усім учасникам навчально-виховного процесу досвід у розбудові демократичного суспільства.

Ковтун Анна, учениця 10-Б класу, учасниця фокус-групи



57 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page