Багата і щедра наша українська земля своїми полями, лісами, ріками і дібровами. Багата на хліб і пісню. А ще наше багатство – це народні традиції та обряди. Особливо славилася обрядовістю зима. Узимку наставала пора відносного перепочинку. Зібрано врожай, зроблено припаси для домашніх тварин, спочивала примерзла нива, а отже, можна зібратися в гурт, повеселитися, поспівати, влаштувати забави. У народі кажуть: «Зима прийшла – і празників привела».
Здавна існувала у нашого народу чудова традиція – вечорниці. Віддаючи шану минулому, беручи усе найкраще у наше сьогодення, ми на вечорницях відроджуємо усе найдорожче, що є у народу: його мову, пісню, історію…
У суботу 21 грудня батьки учнів 9‑Б класу завітали до однієї з українських хат ХІХ століття на Андріївські вечорниці, де їх чекали добра господиня та весела молодь (учні класу). Учасники дійства показали, як нашим прабабусям та прадідусям вдавалося без телевізорів, музичних центрів і комп’ютерів цікаво та весело проводити дозвілля?
Чарівна господиня радо приймала гостей, частувала смачними стравами. А молодь розважалася: співали народні пісні, відгадували загадки, хлопці проходили випробовування на кмітливість і вправність, а дівчата ворожили і змагалися на звання «Краща господиня». Довелося їм і страви пісні на Святвечір придумувати і хату прикрашати, а як красиво хустку зав’язати дівчатам показували мами. Віщувала майбутнє дітям і дорослим циганка‑ворожка Степанида. Вечорниці ніколи не обходилися без гри «Кусання калити». Багато батьків і дітей побачили це вперше та із задоволенням взяли участь. Учасники вечорниць не тільки співали веселих пісень, а ще й танцювали. Тендітні красуні‑дівчата й мужні хлопці‑соколи виконали справжній український гопак. До гостинної хати завітали також веселі колядувальники із козою, циганом та лікарем. А на завершення свята красені‑хлопці віншували оселю та всіх присутніх з Різдвом Христовим та наступаючим Новим роком. Тож всім бажаємо щасливих свят і здійснення всіх бажань. Ми святкувати вже почали. А ви?!
Рашина О.В., класний керівник 9‑Б класу
Comments